Dünyaya Gelen Son Ve En Büyük Kitap Kur-an’ı Kerim – İlahi Dünyası
Uygulamamızı İndirmek İster Misiniz? ▼
×
İlahi dünyasi

Dünyaya Gelen Son Ve En Büyük Kitap Kur-an’ı Kerim

admin

162

Yok

Dünyaya Gelen Son Ve En Büyük Kitap Kur-an’ı Kerim

Kitapların Efendisi Kur-an’ı Kerim, Allahü teâlâ doğrulusunda Resulullah Hz. Muhammed Mustafa Sallallahü aleyhi ve sellem’e gönderilen en büyük ve en son kitaptır. Peygamber olmadan evvelce Hira dağına çekilip Allah’ı tefekkür eden Resulullah tekrar Hira dağına gitmişti.
Kitapların Efendisi Kur-an’ı Kerim

Burada Allahı tefekkür etmenin doruklarına ulaştığı vakitlarda Meleklerin Peygamberi Cebrail aleyhisselam Allahü teâlâ’nın emri ile oku emrini dedi ve 3 kez bunu tekrarladı. Resulullah (s.a.v) ne okuyayım deyince Cebrail as 5 ayeti ona tebliğ etti ve Kuranı Azimüşşan nazil olmaya başladı. Cebrail aracılığı ile inen Kur’an-ı Kerim indiği vakit Resulullah (s.a.v.) 40 yaşında idi.

Kur’an-ı Kerim vahiy yolu ile inmiştir. Vahiy türlidir bir tanesi ise Allahü teâlâ’nın bir elçi ile Peygamberine indirdiği net net bilgilerdir. Diğer bir tür ise meleklerin insan suretine girerek vahiy duyurmasıdır. Kur’an-ı Kerim indiği süre Peygamberlik vazifiyeti başlamış oldu ve Resulullah (s.a.v) ahirete irtihal edene kadar 23 yıl süresince Kur’an-ı Kerim nazil oldu.

Peygambere indiği biçimi ile Kur’an-ı Kerim hiç değişmeden bize ulaşmıştır zira Allahü teâlâ onu özel koruma altına aldığını Kur’an-ı Kerim de bildirmektedir. Allahü teâlâ onu biz indirdik ve onu biz koruyacağız buyurmaktadır başka mübarek kitapların uğradığı akıbet bellidir. Kur’an-ı Kerim kitap olarak bir anda değil yaşanan olaylara göre ayet ayet ve parça parça inmiştir. Böylece basitçe ezberlenmiş ve anlaşılmıştır. Kur’an-ı Kerim son ilahi kitaptır ve Resulullaha (s.a.v) gelmiştir.

Kıyamete kadar geçerliliği devam etmektedir. Önceki kitaplar ise vakit sınırlaması ile gönderilmiştir. Kur’an-ı Kerim bütün insanların greksinimlerini içine alan parasal manevi deva kaynağı olan kıyamete kadar da bu kaynak vazifiyetini sürdürecek bir eserdir. Bütün ilahi kitapların hükümlerini kaldırmış ve bütün hikmeti kendisinde barındıran mübarek ve saygı duyulması gereken bir kitaptır. Kur’an-ı Kerime Abdestsiz dokunulmaz. Kur’an-ı Kerim karşısında ayaklar uzatılmaz. Allahü teâlâ’nın kelamı kanaati ile hareket etmelidir.

0 YORUM VAR
SON YORUMLAR