İlahi Ruhun Gıdasıdır İlahiler Dinle – İlahi Dünyası
Uygulamamızı İndirmek İster Misiniz? ▼
×
İlahi dünyasi

İlahi Ruhun Gıdasıdır İlahiler Dinle

admin

370

Yok

İlahi Ruhun Gıdasıdır İlahiler Dinle

En başta Yüce Allah (cc)’ı överek O’nu hatırlama ve bir nevi O’na dua etme niyetiyle ilahi dinleriz. Türkçemizde “Ey Allahım” anlamına gelen ilahi, Allah (cc) ile birlikte Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), sahabe efendilerimiz ve diğer İslam büyüklerine olan sevgiyi ön plana çıkarmaktadır. Duygu yoğunluğu ilahilerle doruklara varır. Bu nedenle ruhu sıkılan kişilere ilahi indir şeklinde tavsiyeler verilir. Birçok kitap okunarak elde edilemeyecek hazlar, ilahi dinlenerek elde edilebilmektedir. İlahiler bütün dinlerde kendine yer bulmuştur. İslam dininde tasavvuf ile birlikte ilahiler önem kazanmış, bugüne kadar varlığını korumuştur. İlahilerin kimi sadece insan sesi olmakla birlikte pek çoğunda farklı müzik enstrümanları da kullanılmıştır. Hiç insan sesinin bulunmadığı enstrümantal müzikler de ilgi çekmektedir. Günümüz müziğinin etkisiyle ilahilerin çeşitleri de artmıştır. Bunun için bir dönem kasetler çıkarılmış, sonra yerini CD/DVD’lere bırakmış; bugün internette dinlenir olmuştur. Dinlemenin kolaylaşması için ilahi dinle ve ilahi indir şeklinde alternatifler bulunmaktadır. Günümüz teknolojisinin etkisiyle sahip olunan mobil telefonlarda, tabletlerde, masa üstü ve diz üstü bilgisayarlarda dinlenmesi söz konusu olabilmektedir.

 

En güzel seçilmiş, ilahiler, 2018 yılında çıkan son ilahiler!

Sadece bir hobi ya da eğlence olmayan ilahiler doğru kaynaklardan dinlenilmesi gereken ve terapi etkisi de yapan bir müzik türüdür. Beden ve zihin sağlığı yönünden söylenen ünlü bir söz; “müzik ruhun gıdasıdır” şeklindedir. Söz konusu olan, insanı derinden etkileyip manevi hazlar duyulmasına yol açan ilahiler olduğunda, ünlü tıp adamlarının tavsiyesi yerine getirilmiş olunmaktadır. Pek çok çalışma, müziğin ruha ve bedene yararını ortaya koymuş olup ilahi dinle tavsiyesi bu yüzden ortaya çıkmıştır.

 

İnsanın içine dönmesi, ruhunu dinlemesi, Allah’ın büyüklüğü karşısında insanın acziyetini ortaya koyması ilahileri vazgeçilmez yapar. Bu nedenle repertuvar bakımından zengin ilahi indir ve ilahi dinle temalı ilahi sitelerine büyük ihtiyaç vardır. Sitenin güvenli olması, virüs ve diğer tehdit eden unsurlardan arınmış olması ve çok zengin repertuvara sahip olarak, her türde ilahi taleplerine doğru yanıt vermesi önemlidir. Günümüz ilahilerinde ses ve akustiğin ön planda olduğu düşünüldüğünde ilahiden beklentiler de artmıştır. Bu yüzden ilahinin, sahip olduğu bütün ezgisel zenginliğinin de duyulması ve doğru yansıtılması oldukça önemlidir.

0 YORUM VAR
SON YORUMLAR