İslam’da Kadının Yeri Ve Önemi – İlahi Dünyası
Uygulamamızı İndirmek İster Misiniz? ▼
×
İlahi dünyasi

İslam’da Kadının Yeri Ve Önemi

admin

212

Yok

İslam’da Kadının Yeri Ve Önemi

İnsanlık tarihine bakılacak olursa kadın, layık bulunduğu mevki ve şerefi fakat İslamla bulabilmektir. Hem de İslam, kadına müstesna bir değer kazandırmıştır. Bunu görebilmek amacıyla de İslamiyet evvel ve ardından kadını karşılaştırmak yeterli olacaktır. İslam evveli devirde kadın, bir insan bile sayılmayıp pazarlarda mal yerine koyulup satılırken, İslam nuruyla birlikte geldikten sonra lüzum “Kadın ve erkek fakat takva bakımından birbirlerinden üstün olabilirler” ve lüzum de “Cennet anaların ayakları altındadır” diyerek kadını bulunduğu zelil haldan çıkararak ona pek büyük bir şerefli makam vermiştir.

Cennet Annelerin Ayakları Altındadır

İslam’da Kadının Yeri; Müslümanlık aileye, kadın ve erkekten meydana gelen bir şirket gözüyle bakmaktadır. Bu şirketi meydana getiren bireyleri kuşkusuz sayısız hikmet sahibi olan Tanrı dilediği gibi yaratmıştır. Dolayısıyla bu yaratılışları değiştirmek de fıtratı bozmak demektir. Tanrı, kadın ve erkeği aynı kabiliyette ve eşit yaratmamıştır. Genel olarak bakılırsa erkekler;güç, kuvvet, cesaret ve teşebbüste. İslam’da Kadının Yeri; Kadınlar ise şevkat, merhamet, vefa ve sadakatte daha üstün yaratılmışlardır. Erkeklerin güç kuvvet bakımından daha üstün yaratılmaları hasebiyle Cenab-ı Tanrı, birinci derece de aile sorumluluğunu onlara yüklemiştir. Dolayısıyla da erkekler kadınların greksinimlerini karşılamak, onları her türlü tehlikelerden güvenliğini sağlamakla sorumludurlar.

Bu hal Cenab-ı Hakk‘ın “Erkekler kadınlar üstüne koruyup kollayıcıdırlar. Birde erkekler kendi mallarından harcamakta(ve ailenin geçimini sağlamakta) dırlar.” (Nisa 34) ayeti kerimesinde de açıkca beyan edilmiştir. Erkeklerin bu yükümlülüklerine karşılık, bayanların erkeklere itaatleri vacip kılınmıştır. Kadınlar erkeklerin tutsaki olmuş sözüne karşılık islam’da kadın erkeklere nazaran daha rahat bir yaşam yaşamaktadır.

Erkekler çalışıp, bayanın nafakasıyla yükümlüyken kadına ise en zevkli görev “çocuk terbiyesi” yüklenmiştir. Hem de bayanın örtülü olması onun Hürriyetine zarar vermez. Kadınların örtülü olması tüm semavi dinlerin ortak hükmüdür. Örtü onları tutsak yapmaz aksine onların şerefini ve iffetini korumasında yardımcı olur..

0 YORUM VAR
SON YORUMLAR