Kadınlar Cuma Öğle Namazını Nezaman Kılmalı? – İlahi Dünyası
Uygulamamızı İndirmek İster Misiniz? ▼
×
İlahi dünyasi

Kadınlar Cuma Öğle Namazını Nezaman Kılmalı?

admin

158

Yok

Kadınlar Cuma Öğle Namazını Nezaman Kılmalı?

Cuma namazı cemaatle kılınması gereken bir namazdır ve bu tarafı ile süre namazlarından ayrılır. Yüce Tanrı erkek ve bayanlara bu namazı farz kılmıştır. Bu hususta hiç tereddüt yoktur. Bunun aksini ifade eden Kur’an’dan net kanıt getirmek zorundadır. Böyle bir kanıt yoktur. Kılmamaları gerekliliğini ifade edenler çok zayıf bulunduğu net olan birtakım hadislere dayanarak bu fikiri savunmuşlardır ve bugünümüzde de hal değişik değildir. Fakat bir gerçek bulunmaktadır ki, kadınların nerdeyse tamamı Cuma namazını kılmazlar ve yüzyıllardır bu hal değişmemiştir. Ve maalesef bu halun vebali de biz erkeklere aittir ve dini nerdeyse erkek egemen bir din haluna getirmemizden kaynaklanmıştır. Bu itirafı burada belirtmek lazım olur. Her ne kadar yıllardır bu hususta hatalı yapıldığı ve kadınlarında Cuma namazı kılmaları gerektiği belirtilse de yüzyıllar içersinde meydana gelen bu hatalı kanaat iyice topluma yerleşmiş ve bu hatalı programın kırılması da görünen o ki vakit alacağa benzemektedir.

Cuma suresinin 9. Ayetinde bu namazın hem kadına ve hem de erkeğe farz kılındığı açık olarak belirtilmiştir. Ayet orada dururken bu hatalı programın anlamı aslında yoktur ve kadınları Cuma günleri camiden uzaklaştırmak bu günün değil yüzyıllar evvelcesinden gelen bir hatalı programdır ve bu hatalı program bundan sonra toplumda kemikleşmiş haldadır.

Hem erkek amacıyla ve hem de kadın amacıyla diğer namazlarda bulunduğu gibi Cuma namazına katılamamanın tek nedeni yasal mazeretlerdir. Bunun dışında kılınmayan her Cuma namazı deftere günah olarak yazılmaktadır. Elbette kadınların çok daha çok mazeretleri olmasından bu vakitlarda süre namazlarını kılmayabilecekleri amacıyla Cuma namazını da kılmazlar. Regl vakitlarında, gebelik sürecinde, lohusa vakitlarında ve bunun dışındaki hastalık ya da diğer geçerli mazeretleri olması halunda kadınlar Cuma namazını kılmazlar. Fakat bunların olmadığı sürelerde Cuma namazı kendilerine erkekler gibi farzdır ve kılmalıdırlar.
Bayanlar İçin Cuma Namazı

Kadınların Cuma namazından muaf tutulduğuna dair tek bir sahih hadis yoktur. Çok çok zayıf bulunduğu fikir edinilen birkaç hadisin dışında tek bir dayanak yoktur. Hz. Ayşe’den rivayet edilen hadislerde bile bu hususta tek bir cümle yoktur. Durum bu tür iken tam tersine kadınların Cuma namazı kıldığına dair çoğu hadis mevcuttur. Kadınların Cuma namazına katıldıkları fakat peygamber doğrulusunda hoş kokular sürülerek namaza gelmemeleri gerektiği ikazında bulunduğunu bildiren net bir hadis ortada durmaktadır.

Kadınlar Cuma Namazını Kılmalı Mıdır? Hz. peygamber döneminde, daha ileri dört büyük halife döneminde kadınların Cuma namazına gelmediğine dair tek bir sahih kanıt ve hadis yoktur.

Tüm bunların ışığında ve Kur’an’ın ve sünnetin ruhuna ideal olarak söylemek lazım olur ki, kadınların Cuma namazlarına netlikle iştirak etmeleri gerekmektedir ve üzerlerine farz olan bu namazı muhakkak eda etmeleri gerekmektedir. Fakat kuşkusuz bu sorun bu cümleyi kurmak kadar basit bir hal değildir ve yüzyıllardır tortulaşmış hatalı fikri birkaç senede kırmak olası değildir. Birçok ilahiyatçının ve Diyanet İşlerinin duyurduğu belgelerde ve fetvalarda da kadınların Cuma namazı kılmaları gerektiği anlatılmasına karşın bugün hala Cuma namazları ülkemizde kadınlarsız eda edilmektedir.

Kadınlar Cuma Namazını Kılmalı Mıdır? Kadınların bir an evvelce bu namaza iştirak etmeleri ve erkeklerin de kafalarındaki bu hatalı değiştirmeleri ve hatalı bakış tarafınden kurtulmaları lazım olur.

0 YORUM VAR
SON YORUMLAR